Põhjuseid, miks su naabril kinnisvara müük ei õnnestu ja ostuhuvilisi käib ta ukse taga sama harva kui rahvaloendajaid, võib olla mitmeid. Mõningatest neist kirjutasin SIIN. Aga alati võib ka muidugi Kaja Kallast või läheduses asuvat 5G masti süüdistada.

Naabri kinnisvara müük ei ole kunagi midagi sellist, kuhu ka sina ei võiks oma nina toppida. Mõnel juhul on ta sunnitud sinu poole pöörduma, mõnel juhul pead ise kodanikujulgust näitama ja esile astuma. Näiteks siis, kui sul on huvi tema vara poole hinnaga endale saada või lihtsalt haud kättemaksu selle eest, et ta ei ole 20 aastat tagasi laenatud kilo suhkrut siiani tagasi toonud.

Nii võidki ühel hetkel rahulolevalt tõdeda, et pikaleveninud müügiprotsessi kõige suurem pidur ei olegi mitte laisk maakler ega ka naabri eksabikaasa. Vaid hoopis SINA!

KAIDO KALJUSTE
Kutseline kinnisvaramaakler Pärnus ja Viljandis

Põhjuseid, miks su naabril kinnisvara müük ei õnnestu ja ostuhuvilisi käib ta ukse taga sama harva kui rahvaloendajaid, võib olla mitmeid. Mõningatest neist kirjutasin SIIN. Aga alati võib ka muidugi Kaja Kallast või läheduses asuvat 5G masti süüdistada.

Naabri kinnisvara müük ei ole kunagi midagi sellist, kuhu ka sina ei võiks oma nina toppida. Mõnel juhul on ta sunnitud sinu poole pöörduma, mõnel juhul pead ise kodanikujulgust näitama ja esile astuma. Näiteks siis, kui sul on huvi tema vara poole hinnaga endale saada või lihtsalt haud kättemaksu selle eest, et ta pole 20 aastat tagasi laenatud kilo suhkrut siiani tagasi toonud.

Nii võidki ühel hetkel rahulolevalt tõdeda, et pikaleveninud müügiprotsessi kõige suurem pidur ei olegi mitte laisk maakler ega ka naabri eksabikaasa. Vaid hoopis SINA!

Kinnisvara

Siruta ka enda käsi naabri kinnisvara järele.

Siruta ka enda käsi naabri kinnisvara järele.

Aga kuidas siis selline ootamatu võimalus rahaks teha või siis vähemalt rahuldust pakkuvaks kahjurõõmuks vormistada?  Alljärgnevalt jagan sulle mõned praktilised nipid. Ära karda, ei midagi keerulist ega … tahtsin siinkohal kasutada sõna kontimurdvat, aga sellist lubadust siiski anda ei julge. Egas mina tea, kui lühikese süütenööriga su naaber on. Kirgede möllus võivad suhted kergesti ka füüsiliseks minna. Ja üldse mitte romantilises võtmes.

Kinnisvara müük Pärnus

See hetk, kui naaber maja müüki paneb.

See hetk, kui naaber maja müüki paneb.

Üle 20 aastane töökogemus maaklerina on näidanud, et kinnisvara müües lasevad naabrid omavahel käiku kõik vahendid. Ja miks peaksid sina teesklema, et lemmiktoit polegi teine eestlane?!

Aga asume nüüd asja kallale.

1. SUNNI NAABER LENDAMIST ÕPPIMA

Siin on sinu elu mõtte leidmise eelduseks elamine linnast väljas. Nimelt on maapiirkonnas vägagi tavapärane, et inimene peab koju jõudmiseks sõitma üle naabri krundi. Ja nii võibki olla, et ta on juba aastaid kulutanud sinu kallist maatükki. Täielik sigadus! Ka Põhiseadus ütleb, et omand on puutumatu. Aga kuna koroonapiirangute ajal selgus üllatuslikult, et kõik teavad Põhiseadust peast, siis eks teadsid ka seda fakti juba niigi.

Kinnisvara

Naaber võib koju ka lennata.

Naaber võib koju ka lennata.

Kui õnnetu naaber tuleb enne müügitehingut sinu juurde servituudi jaoks allkirja küsima, on viimane aeg oma seaduslikke õigusi realiseerima asuda. Võid küll enda nõusoleku eest uue auto hinna küsida, aga see võib sinust ahne inimese mulje jätta. Pigem keelumärk teeserva või hunnik kive keset teed on vähim, mida teha saad.

2. SIIA KÜLL MIDAGI EHITAMA EI HAKKA

Räägin sulle ühe loo. Ja nii nagu tänapäeval kõik filmid ja raamatud, põhineb ka see tõestisündinud juhtumil.

Päikseline hommik kesklinna kõrvaltänavas. Tutvustasin kliendile tühja krunti ja olin just jõudnud oma jutuga maalida sinna hubase, avara, valgusküllase ja privaatse villa koos suure basseiniga … kui järsku tormas naabermajast ukse paukudes välja kuuekümnendate kõrgmoe trussikuid demonstreeriv õllekõhuga pesumodell.  Õnneks oli härra väga konkreetne ja piirdus ainult ühe valjuhäälse karjatusega- „Siia te küll midagi ehitama ei hakka!“  Tõmbas seejärel oma kassikarvase hommikumantli eest kinni ja oli kadunud sama kiirelt kui ilmuski.

Kinnisvara müümine

Maja on lihtsam lammutada juba enne selle ehitamist.

Maja on lihtsam lammutada juba enne selle ehitamist.

Kui siiski nii otsekoheselt ostuhuvilisi peletada ei viitsi, võid proovida ka peenemat lähenemist. Näiteks võid naaberkrundile algatatud planeeringu kohtusse kaevata. Või siis kasuta järgmist nippi.

3. KÕIK ON VÄGA - VÄGA HALVASTI

Kui näed maaklerit koos ostuhuvilisega naabri hoovi sõitmas, siis on aeg lusikas nurka visata. Mitte ülekantud tähenduses, lihtsalt kui juhtud sellel hetkel suppi sööma. Jope selga ja nagu Erki Nool tõkkejooksus kiiresti üle aedade naabermaja poole. Iga hetk on kriitiline ja oluline on olla kohal enne, kui maakler oma müügijutuga kergeusklikke uimastama asub.

Sulandu seltskonda ja tee nägu, et sa lihtsalt peadki sellel hetkel seal olema. Tähtis on jätta mulje,  et tead täpselt kuidas asjad tegelikult on. Ja miski ei aita eksperdi kuvandi tekkimisele kaasa paremini, kui rääkimine sellest, kui halvasti kõik on.

Kinnisvara müümine

Naabermaja müügiprotsessis osale just nii.

Naabermaja müügiprotsessis osale just nii.

Nii poetagi jutu sees, et maja on kõvasti ülehinnatud, seisukord on kehv, sooja ei pea ja päike sellele krundile ei paista kunagi. Ning kohtumise lõpus lisa dramaatiliselt, et see pätikamp, kes su keldrist 85.ndal aastal moosi varastas, on vist jälle tagasi.

Kõike seda tehes ära tunne ennast süüdi, et peletad ostuhuvilisi eemale. Pigem rõõmusta, et saad inimesi aidata.

4. NÕUSOLEK ON NÕRKADELE

Kütteseadmete tagantjärgi seadustamine on jälle see hetk, kus su naaber sind hädasti vajab. Nimelt on keegi minusugune tarkpeast maakler talle selgeks teinud, et kortermaja seinale pandud ebaseaduslik õhksoojuspump ei mõju müügiprotsessile just eriti hästi. See aga tähendab, et tal on  tagantjärgi kooskõlastamiseks vaja sinu allkirja.

Nüüd on aeg meenutada juhtumit, kus ta kolm aastat tagasi sinu parkimiskohale viieks minutiks enda auto parkis. Ja seda kogu maja šokeerinud juhtumit arvestades tuleb ta siiski pikalt saata.

Kinnisvara

Tüüpolukord naabrite vahel enne kinnisvara müüki.

Tüüpolukord naabrite vahel enne kinnisvara müüki.

Ja üldse, kui sa nüüd rahulikult järgi mõtled, siis võibki just selle pumba müra ja vibratsioon olla süüdi peale palgapäeva tekkivates peavaludes.

5. PEAN SELLE ENDALE SAAMA, MUIDU SUREN

Elad majas, kus sulle kuulub pool maja ja naabrile teine pool?  Kaasomandis olevas majas elamine võib olla üks paras õudusunenägu- kes lükkab lume, kes niidab muru, kes parandab katuse, kelle lapsed karjuvad kõvemini? Probleeme, mis kindlasti vääriks lausa valitsuse tasemel sekkumist, on piisavalt.

Kinnisvara

Majaosa müük on keeruline ka kogenud maaklerile.

Majaosa müük on keeruline ka kogenud maaklerile.

Aga sinu närvikulu ja magamata ööd saavad kompenseeritud hetkel, kui naaber otsustab enda osa müüki panna. Nimelt annab seadus sulle kaasomandi puhul ostueesõiguse.

Siin on kriitilise tähtsusega kasutada punktis nr. 3 (kõik on väga – väga halvasti) õpitud tehnikaid. Pikema dialoogi võid ostuhuvilistega ka ära jätta. Piisab kui teed selgeks, et niikuinii kasutad oma ostueesõigust. Ja juba õige pea ongi ahne naaber aru saanud, milline on õiglane hind.

KOKKUVÕTTEKS

Naabrile käru keeramiseks on võimalusi veel palju. Alati võid korterisse võtta 15 kassi, pidada seal prügimäge, viia läbi rokk-kontserte või noavõitlusi. Mingeid piire siin pole. Aga neist juba mõni teine kord.

Kui oled probleemne naaber, peab müüja ostjaga sõlmitud müügilepingus sinu tempudele ja kehvale iseloomule ka ausa hinnangu andma. Kui ta seda aga ei tee ja jätkad ka uue naabriga sama joont, siis müüja ja ostja omavahelises aastaid kestvas ja kulukas kohtuvaidluses nimetatakse sind varjatud puuduseks. Kuid see on nende probleem ja ei puutu üldse sinusse. Lihtsalt tunne rõõmu, et oled oma tagasihoidliku panusega vähendanud naabri kinnisvara väärtust oluliselt rohkem, kui ükski majanduskriis seda suudaks.

Kui kõik eelnev siiski sinu kohta ei kehtinud ja vajad abi hoopis müümisel, siis telli turvaline kinnisvaramüük SIIT. Teen kõik selleks, et sinu vara saaks müüdud ilma, et naaber selle väärtust vähendaks. Pealekauba annan müügitehingule TURVALISE KINNISVARATEHINGU GARANTII.

SINU KINNISVARABÜROO – RUUM24

KAIDO KALJUSTE
Kutseline maakler Pärnus ja Viljandis
Tel: 5123103
E-post: kaido@ruum24.ee

RUUM24